close
تبلیغات در اینترنت
لحظه‌به‌لحظه با مراسم سومین روز درگذشت مرتضی پاشایی تصاویر
loading...

SMGH23000

لحظه‌به‌لحظه با مراسم سومین روز درگذشت مرتضی پاشایی تصاویر

SMGH23000 بازدید : 369 سه شنبه 27 آبان 1393 نظرات ()

به‌گزارش خبرنگاران آنا، تاکنون چهره‌های هنری مثل ستاره اسکندری، محسن افشانی، پویا امینی، احمد ایران‌دوست، لیلا بلوکات، احسان خواجه‌امیری، رضا بنفشه‌خواه، بابک جهان‌بخش، فرزاد حسنی، مریم حیدرزاده، رضا رشیدپور، شهرام شکوهی، جواد عزتی، داریوش فرضیایی، مازیار فلاحی، مهدی کرد، علی لهراسبی، حبیب محبیان، آزاده نامداری، روزبه نعمت‌اللهی، بهمن هاشمی، سیدجواد هاشمی، رضا یزدانی، اعضای گروه سون و... وارد مسجد شده‌اند.

به‌علاوه‌ چهره‌های دیگری از قبیل رستم قاسمی، حسین فریدون، شهاب مرادی، امیر قلعه‌نوعی، عبدالرضا هلالی، حسین طلا، روح‌الله بهمنی و چند خواننده زیرزمینی هم به این مراسم آمده‌اند.

همچنین جمعیت زیادی از مردم هم تاکنون در مسجد و فضاهای اطراف آن گرد هم آمده‌اند. خیابان‌های مرزداران و ایثار نیز مسدود شده است.

از سوی دیگر پلیس راهور حضور پررنگی برای کنترل تجمع احتمالی طرفداران پاشایی دارد. حضور نیروهای پلیس بسیار قابل توجه است و ماموران راهور با ماشین‌های جرثقیل در محدوده مسجد محل برگزاری مراسم در محله مرزداران در حال ماموریت هستند.

مسئولان برگزاری مراسم، مردم را به قسمتی که برای تجمع مردم تدارک دیده شده، هدایت می‌کنند. با این حال تلویزیون بزرگی برای پخش زنده مراسم داخل مسجد در محل تعبیه شده است.

آغاز مراسم

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد و پس از آن سیدجواد هاشمی اجرای جلسه را برعهده گرفت.

سیدجواد هاشمی در ابتدای سخنانش از تمام کسانی که از ساعت‌ها پیش منتظر آغاز مراسم بوده‌اند، تشکر کرد و به‌خاطر ظرفیت محدود گنجایش مسجد عذرخواهی کرد و گفت سعی می‌شود ترتیبی اتخاذ شود که حاضران بتوانند از مجلس ختم این مرد موسیقی استفاده کنند.

وی افزود: «آرزو می‌کنم این جوان باادب، دوست‌داشتنی و بااخلاق با سرور شهیدان محشور شود‎.»

سپس حجت‌الاسلام دلسوز با بیان اینکه مرتضی پاشایی ریشه امام حسینی داشت، درگذشتش را تسلیت گفت و از حاضران خواست برای شادی روحش صلوات بفرستند‎ و سپس برای حضار روضه امام حسین (ع) خواند.

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام شهاب مرادی، رئیس سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران سخنرانی کرد و پس از او عبدالرضا هلالی نوحه خواند.

شهاب مرادی: مردم ما مهربان‌اند

حجت الاسلام شهاب مرادی در این مراسم گفت: «زندگی تماما یک مسابقه است و ما در فاصله مرگ و حیات قرار داریم. هر تولدی روی دیگر سکه مرگ و هر مرگ روی دیگر سکه تولد است و اولین شگفتی این است که خداوند می فرماید مرگ و حیات را خلق کردیم. حال اینجا این سوال مطرح است که چرا اول مرگ بعد حیات که اتفاقا ترتیب درست است، زیرا ما از زندگی می‌رویم و در زندگی دیگری متولد می‌شویم .»

وی تاکید کرد: «مرگ نابودی و نیستی نیست، بلکه یک تولد است. چنانچه از دوران جنینی نیز ما مرده‌ایم و در حیات دنیا به دنیا می آییم هیچ انسانی امروز نمی‌تواند در فضای بسته و تاریک جامعه زندگی کند در حالی که یک جنین در چنین شرایطی زندگی می‌کند و اگر به او گفته شود که قرار است بمیرد و از این فضا به جای دیگری منتقل شود وحشت خواهد کرد حیات دنیا نیز همین است همه ما می‌میریم ولی در حیات دیگری متولد می‌شویم این فاصله حیات و مرگ یک مسابقه است برای ما تا ببینیم کداممان بهتر زیسته‌ایم.»

شهاب مرادی همچین در سخنانش تصریح کرد: «اخلاص و پاکی و مهربانی اصل و ذات است بعضی از مردم رفتارهای انسان‌های دیگر را آن‌طور که دلشان می‌خواهد تحلیل می‌کنند و می‌پرسند چرا مردم در تشییع پیکر مرتضی پاشایی چنین پرشور شرکت کردند در اینجا به مقایسه نیز می پردازند اما در این مقایسه به چه می‌رسند؟ من معتقدم هر کس انعکاس ذهن خود را می بیند.»

وی تاکید کرد: «حرفم ستایش هنر نیست. مردم ما مهربانند خیلی قوی و خیلی رشیدند. همچنین مرحوم مرتضی پاشایی یک هنرمند با سابقه نبود، بلکه یک هنرمند خوش‌سابقه بود. او مبتلا به سرطان شد که بیماری بسیار سخت و دردناکی است؛ ولی مردم به‌دلیل اینکه جوان 30 ساله‌ای مقابل بیماری خم نمی‌شود و کم نمی‌آورد خوششان آمد خیلی از افرادی که او را شناختند بعد از بیماری‌اش با او آشنا شدند زیرا او بدون توجه به ظاهرش برای مردم می‌خواند.»

وی تاکید کرد: «خانواده مرتضی پاشایی و خود مرتضی امام حسینی هستند و این جنس امام حسینی بودن خیلی دلی است و مردم این را حس می کنند زیرا بوی خوب اخلاص خیلی رساتر است اخلاص به قیافه نیست.»

وی همچنین اظهار کرد: «اگر فردا کسی گفت که این جریان از بیرون از کشور هدایت شده و حضور مردم با یک سری مسائل دیگر بوده قبول نکنید زیرا مرتضی برای خلوت جوانان ترانه می گفت و حتی اگر از آنان بپرسید میگویند او حرف دل ما را می‌گوید از همه مهم‌تر این بود که مرتضی پاشایی آدم ذلیلی نبود. ترحم، مهربانی‌ای است که طعم تحقیر دارد و مردم نه از سر ترحم، بلکه دوست دارند محبت و مهربانی‌شان را بروز دهند. مردم مرتضی پاشایی را دوست دارند و این یک سرمایه است این که مردم بیرون مسجد حضور دارند و حتی مراسم تدفین بعد از ساعت‌ها برگزار شد دلیلش این است که مردم ما مهربان‌اند و این یک سرمایه است برای همه ما در این مسابقه و در این فاصله میان تولد و مرگ بهترین سرمایه مهربانی است. خانم‌ها آقایان مهربان‌تر باشید. مهربانی را نشان دهید. اسلام دین مهربانی است. پس چرا بعضی‌ها فکر می‌کنند باید از خدا بترسند به نظر من باید از کینه ، دروغ، تلخی ترسید وگرنه خدای مهربان که ترس ندارد. اموات بارشان را بسته‌اند و چنین مجالس فاتحه‌ای موعظه‌ای برای زنده‌هاست و انشاالله مرتضی در رحمت بی‌انتهای خداست اما این جلسه به ما تعلق دارد تا به فکر هم باشیم.»

وی همچنین تاکید کرد مهربانی‌تان فراگیر باشد و به فکر همه چیز و همه کس باشید و در پایان سخنانش از حاضران خواست از آنجا که مرتضی آرزوی رفتن به کربلا را داشت قطعه ای را به صورت جمعی زمزمه کنند.

ماجرای پیدا کردن قبر

در ادامه این مراسم سیدجواد هاشمی گفت: «چقدر آدم به بهشت زهرا آمد؟ همه دنیا تعجب کردند و اسمش با جسمش دفن نشد.»

هاشمی همچنین تشریح کرد: «جایی که برای مرتضی در بهشت زهرا اختصاص داده بودند، مکان مناسبی نبود. زیرا سر راه بود. بنابراین من خواستم تا مکان تغییر پیدا کند و در‌این‌باره با رئیس محترم بهشت زهرا صحبت کردم تا در صورت امکان مکان دیگری را به وی اختصاص دهد. من به‌همراه توتونچیان دو ساعت تمام برای این کار وقت گذاشتیم و پنج جا را دیدیم، اما در هیچ صورت امکانش نبود که مرتضی را در آنجا دفن کنیم. واقعا ناامید شده بودم. ناگهان یک سطل گل را دیدم دربهترین جای قطعه هنرمندان. زیر سطل گل - شاید باورتان نشود - یک جای خالی بود. وقتی به رئیس بهشت زهرا گفتم گفت چنین مکانی در کامپیو‌تر ثبت نیست. من گفتم البته قبل از این گفته بودم که مرتضی جای خود را پیدا می‌کند و احساس می‌کنم او خود تمام مجالسش را پیش برد. مرتضی در بهترین جای قطعه هنرمندان دفن شد درود بر روح، غیرت و ادب مرتضی پاشایی. آنچه از او باقی ماند ادب او است.»

سپس مهدی کرد همراه همیشگی مرتضی پاشایی پشت تریبون قرار گرفت. مهدی کرد در سخنانش گفت: «ممنونم که ما را تنها نگذاشتید مرتضی روحش اینجاست و ما را می‌بیند فکر می‌کنم او به آنچه می‌خواست رسید.

علی لهراسبی نیز در این یادبود گفت: «مرتضی از بهترین دوستانم بود. می‌خواهم حرف بزنم ولی خیلی سخت است آنچه که در رفتن مرتضی مردم را آزرده خاطر کرد این بود که او بسیار مهربان و بامعرفت بود و چنین آدمی خیلی کم پیدا می‌شود هر چه که می‌خواند‌‌ همان بود. کسی را نمی‌شناسم از نزدیکانش که از او نسبت به کسی بدگویی شنیده باشد یا به کسی بگوید که فلانی را دوست نداشته باشد. تمام موفقیتش را مهدی کرد به خوبی به خاطر دارد که با کلمات خدا را شکر می‌کرد؛ خدا را شکر فلان کنسرت به خوبی برگزار شد...»

لهراسبی در سخنانش بیان کرد: «از تمامی کسانی که از اول بیماری‌اش با او بودند و کسانی که مهربانی کردند و مردمی که برایش اشک ریختند، تشکر می‌کنم شاید باورتان نشود مرتضی چهار روز قبل از مرگش وقتی که ماسک به صورت داشت و خیلی سخت می‌توانست صحبت کند، ماسک را برمی‌داشت و باز شوخی می‌کرد.»

در ادامه این مراسم اجرای نوحه و تلاوت سوره الرحمن انجام شد.

درگیری افراد ناشناس با خبرنگاران و عکاسان

عده‌ای از افراد ناشناس که ظاهرا مسئولیت حفاظت از مراسم را برعهده گرفته‌اند و از ظاهرشان مشخص است که به هیچ نهاد انتظامی وابستگی ندارند با چندین خبرنگار و عکاس حاضر در مراسم درگیری فیزیکی پیدا کردند و در موارد خبرنگاران و عکاسان را مورد ضرب‌وشتم قرار دادند. عکاس آنا در این درگیری از ناحیه مچ دست آسیب دیده است.

پایان مراسم

با پایان مراسم و خروج پدر و مادر مرتضی پاشایی، سیل جمعیت حاضر در بلوار مرزداران، با فریادهای بلند به آن‌ها تسلیت گفتند و جمعیت پیاده شروع به ترک منطقه کرد.

عکسهای مراسم

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط دریافت پنل رایگان به همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 در تاریخ 1393/9/7 و 2:15 دقیقه ارسال شده است

باسلام خدمت شما مدیر عزیز

جهت ثبت نام پنل اس ام اس رایگان با همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 می توانید به آدرس

http://50005.mida-co.ir

مراجعه نمائید.

منتظر حضور گرمتون هستیم

mida-co.ir


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 159
 • کل نظرات : 35
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 31
 • آی پی امروز : 34
 • آی پی دیروز : 41
 • بازدید امروز : 118
 • باردید دیروز : 102
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 1,052
 • بازدید ماه : 4,866
 • بازدید سال : 48,252
 • بازدید کلی : 308,775